24 lipca 2006 08:01

Drugie wydanie przewodnika po Dolinie Kobylańskiej

Z przyjemnością mogę zaanonsować ukazanie się długowyczekiwanego II. wydania przewodnika wspinaczkowego po Dolinie Kobylańskiej.

Znajdująca się pod Krakowem Dolina Kobylańska to jeden z najbardziej popularnych polskich ogródków wspinaczkowych. Przez 4 lata, które upłynęły od poprzedniego wydania wzbogaciła się o prawie 70 dróg (razem jest ich 476), a na wielu innych asekuracja została gruntownie odnowiona. Zatem potrzeba ukazania się nowego przewodnika stała się naprawdę paląca.

Wydany pod patronatem wspinanie.pl, na dobrym kredowym papierze przewodnik, którego autorem jest Rafał Nowak (zapraszam do tekstu poniżej), rozrósł się do 128 stron, ale zachował poręczny format I. wydania.

Przewodnik można dostać w naszej księgarni oraz sklepach Polar Sport (Sienna 15, Kraków), Sklepy Podrożnika i Wierchy (Szewska 23, Kraków), a także w sklepie spożywczym w Kobylanach.

Mysza

OD REDAKCJI

To już drugie wydanie przewodnika wspinaczkowego po Dolinie Kobylańskiej. Wydanie uzupełnione i wzbogacone o nowe informacje.

Kiedy w roku 2002 przystępowaliśmy do pracy nad nowoczesnym przewodnikiem wspinaczkowym po „Kobyle”, od ukazania się ostatniego całościowego skałoplanu doliny minęło 19 lat. I co istotniejsze, był to okres w którym dokonywała się „stylowa” rewolucja, która zadecydowała o kształcie i charakterze sportowego wspinania w polskich skałach. Czas płynie błyskawicznie i od pierwszego wydania minęły już cztery lata, które nie były czasem zastoju w eksploracyjnej historii doliny. Wydanie drugie uwzględnia wszystkie zmiany jakie zaszły w tym czasie, a także koryguje, na szczęście nieliczne, błędy z wydania pierwszego.

Warto przypomnieć, że nasz przewodnik, to historycznie czwarta inwentaryzacja wspinaczkowej oferty Doliny Kobylańskiej. Pierwszy przewodnik p.t.: „Skałki Podkrakowskie” autorstwa Adama Dobrowolskiego i Kazimierza Paszuchy, ukazał się w roku 1954 i prezentował stan eksploracji z początku lat 50. XX wieku. W opisywanych czterech dolinach: Będkowskiej, Bolechowickiej, Kobylańskiej i Mnikowskiej można było się doliczyć wtedy 192 dróg, z czego 85 to wspinaczki w Kobylańskiej. Niezwykle cenna publikacja z 1983 roku – „Skałki Podkrakowskie, tom 1, Dolina Kobylańska”, autorstwa Krzysztofa Barana i Tomasza Opozdy, opisywała stan eksploracji, w szczytowym okresie aktywności pokolenia Kaskaderów, a sam przewodnik był istotnym impulsem eksploracyjnym w dolinie (opisywał już 280 dróg).

Trzecia publikacja na temat Kobylan, to jeden z tomów ciekawej serii p.t.: „Wspinaczkowy Przewodnik Brytana – Dolina Kobylańska, część I” autorstwa Piotra Drobota i Darka Króla. Zeszyt ukazał się w roku 1996 i obejmował jedynie kilkanaście skał od Bramy Kobylańskiej po Dzwon na wschodnim i Cycówkę na zachodnim stoku (łącznie 115 dróg). Mimo ograniczonego zakresu była to pierwsza próba spojrzenia na sportowy potencjał doliny, już w czasach kiedy kompletnie zaopatrzone w stałe przeloty drogi sportowe zaczęły przeważać na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

Drugie poprawione wydanie przewodnika ma za zadanie przybliżyć wam wspinaczkowy potencjał Doliny Kobylańskiej w erze sportowego wspinania, która nastała od połowy lat 80. ubiegłego stulecia. Jednak podobnie jak w pierwszym wydaniu postanowiliśmy przedstawić również kilkanaście dróg istotnych dla historii eksploracji Kobylan, nawet jeżeli ich przydatność wspinaczkowa jest w chwili obecnej mocno problematyczna.

Ostatecznie więc opisujemy 476 dróg wraz ze szczegółową informacją na temat ich przebiegu i stanu asekuracji. Ponad 230 spośród nich posiada komplet przelotów pozwalający na wspinanie tylko z ekspresami. Po wymianie i uzupełnieniu asekuracji na wielu skalach doliny, jaka miała miejsce w ostatnich latach, Kobylany są jednym z największych i najlepiej wyekipowanych ogródków wspinania sportowego w Polsce.

Zapraszamy do Kobylan – „najpiękniejszej doliny na świecie”.

Rafał Nowak

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum