10 sierpnia 2006 08:01

Smoleń, Udórz – nowości

Dzieląc się informacjami o nowych (relatywnie – tj. wcześniej nie ogłaszanych) drogach, które popełniłem w omawianych okolicach, uprzejmie donoszę o powstaniu następujących:

SMOLEŃ

W Zegarowych Skałach:

  • na Dolnych Skałach na prawo od Starych Lisów powstały Młode Wilki VI.4, 6R+RZ (Magazyn Górski nr 26, proj. 8) w oparciu o obie powyższe zachęcam do kombinacji Młode Lisy VI.3+/4 (3R+4S+ST) – najładniejsze rozwiązanie tej części ściany – i NIE zachęcam do kombinacji odwrotnej Stare Wilki VI.3+/4 (najbrzydsze.). Dodatkowo Parchaty Kominek zyskał komfortową asekurację z ringów Młodych Wilków.
  • na Igle, prawą stroną ścianki, powstała droga Nonkonformiści VI.2 2R+RZ (MG 26, proj. 17),
  • na Małej Zegarowej wyjście z filara, którym idą: Wyjście Bezpieczeństwa i Nabrzmiałe Wypaczenie, na wprost tj. pomiędzy powyższymi zyskało miano Wariat Pośledni VI.3 (MG 26 proj. 3) 2R samodzielne reszta wspólna z Wyjściem Bezpieczeństwa.
  • na Skale z Siekierezadą, na małej skałce (Brzuszku) na lewo, powyżej Siekierezady (w stronę Jaskini Jasnej) powstał Brzuszek VI.4/4+ (3R+RZ),
  • w Jaskini Jasnej na ściance na prawo od Przepióreczki powstał bulder Boyków Rules SD VI.1 BU Wojciech „Kanion” Grzesiok, Maciej Słaboń i niżej podpisany.


Wędkowe zdjęcie wspinaczki na "Solonej Zupie" (tuż po trudnościach), przy okazji dające spojrzenie na skałkę z drugiej strony (fot. Andrzej Starosolski)

Na Grodzisku Pańskim:

  • rysą na prawo od drogi Solo na Pięści idzie Solona Rysa VI- DDS+RZ (z Solo na Pięści) – jeśli nie prowadzona wcześniej,
  • filarkiem na prawo od Solonej Rysy idzie Solona Zupa VI.1/1+ 3R+RZ (z Solo na Pięści).


Grodzisko Pańskie (fot. Andrzej Starosolski)

Grodzisko Pańskie – topo, od lewej:

  1. Solo na Basie VI+ (dla małych więcej),
  2. Solo na Saksie VI+,
  3. Projekt,
  4. Solo na Pięści VI.1+,
  5. Solona Rysa VI-,
  6. Solona Zupa VI.1/1+.

Grodzisko to rejon niewielki ale drogi wiodą po świetnych klamach, wyśmienicie więc nadaje się na dzień dla słabszych lub rozgrzewkę przed Goncerzycą dla mocniejszych.

Na Goncerzycy, ścianą na prawo od Quod Erat Demonstrandum idzie Modus Ponens VI.5 (11R+ST). W oparciu o obie powyższe proponuję kombinację Exodus VI.4 start linią Modus Ponens (5R), 1R trawersu, 4R+ST drogą Q.E.D. Kombinację dopełniającą proponuje traktować jako łatwiejszy wariant do drogi Modus Ponens tj. Modus Operandi VI.4+/5 (10R+ST). I choć de gustibus., to zachęcając Was do odwiedzenia Goncerzycy powiem, że drogi te (wraz z Żyletą, Q.E.D i Reductio) są jednymi z najładniejszych spośród mi znanych.


Topo skały w Udorzu – strzałki na ścianie głównej to projekty (fot. Andrzej Starosolski)

UDÓRZ

  1. lewym filarem przez przewieszenie Płomyk VI.1+/2 (4R+RZ),
  2. białą depresją Iskierka V+ (5R+RZ) – klamy w lekko przewieszonej depresji,
  3. lewym, obłym filarem głównej ściany Żar VI.2+ (5R+RZ) – delikatne,
  4. Rysą środkiem głównej ściany Ognista Ryska VI+ DDS nieprzyjemna asekuracja, zostawiona kluczowa pętla, wcześniej droga wędkowa, góra kruchawa (ponoć wcześniej nie prowadzona),
  5. przewieszkami prawą stroną głównej ściany Popioły VI.1+ (5R+ST) Adrian Olczyk i niżej podpisany, wcześniej droga wędkowa, góra kruchawa. Klamy w przewieszeniu.

Wszystkie wyceny (szczególnie te wyższe) traktujcie tylko jako propozycje. Na wszystkich drogach obowiązuje Naturalny Ogranicznik Smoleński (który stanowić mogą: linie przelotów dróg sąsiednich i formacje wiodące). Na niektórych z ww. dróg są jeszcze pozostawione pętelki rezerwacyjne, te i tylko te można lekceważyć, a jeśli pogoda pozwoli zostaną one usunięte w ten weekend.

Andrzej Szczepan Starosolski

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Udórz [4]
    a gdzie dokładnie się to znajduje? i jaka wystawa? no…

    10-08-2006
    dr know