26 listopada 2007 08:01

Smoleńska Utopia

W Smoleniu w Skałach Zegarowych przybyło kilka nowych dróg, a kilka starych zyskało na jakości.

Prace remontowe rozpoczęliśmy, stosując kryteria popularności dróg i jakości dotychczasowej asekuracji. W ten sposób nowych stanowisk doczekały się drogi:

  • Na Małej Zegarowej: Relaks z wędką, Laskowik i O! Błędna nazwa! (to moja propozycja nazwy dla drogi na prawo od Laskowika, błędnie nazwanej i przypisanej Grzegorzowi Zielińskiemu) Autorze, odezwij się!
  • Na Zegarowej: Życie na Saturnie, Teoria Strun i Defekt masy.

Drogi O! Błędna nazwa! i Defekt masy mają wymienioną całą asekurację. Natomiast kilka innych dróg jest już nawierconych i czeka na nowe ringi (na Defekcie zostało kilka spitów do usunięcia, czym się niedługo zajmiemy). Co istotne, odchwaściliśmy wszystko, co było w naszej mocy i wywieźliśmy dziesiątki kilogramów śmieci.

Co ważne droga Smok z Komodą  na Małej Zegarowej zmieniła przebieg. Ze względu na domniemaną niestabilność wyjściowej płytki, kończy się teraz ryską wspólnie z Kanionadą, Deklaracją Obecności i Kominkiem Kakusia. Przelot, który był osadzony w ww. płycie, został usunięty.

Na Zegarowej powstało też kilka nowych linii, w szerokim przedziale trudności:

  • na lewo od Defektu Masy idzie Kosmiczny harem VI.1+/2 5R+StZ (Halina Jasionek, Marta Maciejewska, Karolina Rąb i Andrzej Starosolski)
  • Kosmiczny harem direct VI.2/2+, ogranicznik – ryska u góry z prawej (Andrzej Starosolski)
  • na lewo od Czasowej Depresji startuje WczasowiczVI- 11R+StZ, który po wejściu na filar (możliwy stan – 2 ringi) idzie na szczyt prawym z wariantów na wschodniej ścianie (Marta Maciejewska i Andrzej Starosolski)
  • lewy wariant – start Wczasowiczem lub ze stanu na starcie Lewego Filara – to Wskazówka VI+, 5R+StZ (Leszek Nowak i Andrzej Starosolski)
  • na głównej ścianie między Rysą Klamera a Wiarą i Parą powstała Utopia 9R+RZ

Zwykle informując o nowościach unikam tonu osobistego, ale Utopia to dla mnie znacznie więcej, niż tylko kolejny zrealizowany projekt. Walczyłem z nią 5 lat, przy czym ostatnie 2 bardzo intensywnie. Niezliczona ilość prób wędkowych (szacunkowo pół tysiąca) i ponad sto prób prowadzenia, czynią ze mnie pewnego kandydata do medalu „Za Wytrwałość”. Przy okazji gorące podziękowania dla wszystkich, którzy mieli cierpliwość mnie asekurować!

To przewieszony wąski filar pokonywany w zasadzie wyłącznie dynamicznymi ruchami po odciągach, z trudnym bulderowym miejscem na ok. piętnastym metrze. Ten szczególny układ powoduje, że droga ma charakter(ek) wytrzymałościowo-techniczno-patenciarsko-siłowo-palczasto-bulderowy, a na dodatek jest parametryczna. Wycena, no cóż nigdy nie miałem do czynienia z drogą o choćby zbliżonych trudnościach, a znajomi (z jednym pragnącym zachować anonimowość wyjątkiem) wpuszczani w Utopię, byli niechętni stawianiu jakichś cyferek. Z drugiej strony nigdy nie miałem styczności z drogą o takiej wycenie, jaką dla Utopii chcę zaproponować. Przykładając, więc miarę swojego widzimisię i chciejstwa do posiadanych szczątkowych danych proponuje VI.6/6+ (?).

W Utopię mocno ingeruje Naturalny Ogranicznik Smoleński. Droga idzie wyłącznie filarem i to powinno wystarczyć za opis, ale na wszelki wypadek dodam: możemy korzystać tylko z bliższych ścian rys ograniczających filar, czyli na niedźwiedzia – tak, za to np. klinowanie czy odstawienie nogi – nie.


Próby na "Utopii" (fot. arch. Andrzej "Szczepan" Starosolski)

Dodatkowo proponuję warianty nie uwzględniające części ograniczników:

  • Niekonsekwencja VI.5+ (?), która idąc Utopią na wysokości R7 (wyłącznie!) nie uwzględnia ogranicznika po lewej, czyli wchodzi w rysę Klamera
  • Depozytariusz Prawdy Jedynej VI.4+ (?), podobnie jak Niekonsekwencja,ale nie uwzględnia całości ogranicznika po prawej, czyli start rysą lub nawet Wiarą i Parą, a tuż przed jej trudnościami wejście w Niekonsekwencję

Powstały też kombinacje na Ścianie Głównej (Zegarowej):

  • Zbigniew Wodecki VI.4+ (Zbigniew Kiełtyka), startująca Czasoprzestrzenią i na półce wchodząca w Pewnik Wyboru
  • Tydzień wcześniej Aleksander Król poprowadził OS drogę, biegnącą podobnie jak Zbigniew Wodecki, ale umożliwiającą korzystanie na wyjściowej płytce z klamy za spitem z Alternatywnego Prostowania Magnezjówki. Autor nie zaproponował żadnej nazwy, a trudności chyba ciągle VI.4+

Reszta nowości pozostaje utajniona ;-), gdyż nie jest jeszcze przygotowana do oddania do publicznej eksploatacji.

Na koniec gorące podziękowania dla Polskiego Związku Alpinizmu, Związku Gmin Jurajskich i Wojewody Śląskiego –  za klej, ringi i stanowiska zjazdowe.

W pracach porządkowo – ekiperskich udział wzięli: Marta „Kakuś” Grzesiok, Halina Jasionek, Marta Maciejewska, Karolina Rąb, Wojciech „Kanion” Grzesiok, Leszek Nowak i niżej podpisany.

Andrzej "Szczepan" Starosolski

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    poprawka [8]
    hej Olo dał nazwę, a właściwie my daliśmy "Aleksander Wielki"…

    27-11-2007
    Paolo

    fotki [1]
    Karmiąc własną megalomanię odsyłam do zaprzyjaźnionej strony, z większą ilością…

    27-11-2007
    szczepan2

    Pion rowna się 60 stopni? [4]
    Niech to RCz lub GG rozkmini, badzmy sprawiedliwi

    21-09-2011
    dr noł