16 marca 2009 09:55

Dhaulagiri/Manaslu Expedition 2009

Celem wyprawy jest nowa droga na Manaslu (8156) na zachodniej ścianie. Jako aklimatyzacja została wybrana Dhaulagiri (8167) na drodze normalnej lub ścianą północno-zachodnią, drogą japońską.

  • Termin realizacji:

18.03.2009 – 25.05.2009

  • Opis wyprawy:

Wyprawa jest kontynuacją Tryptyków Himalajskich przeprowadzanych w latach 2006 i 2008, a także logiczną kontynuacją drogi w Himalajach obranej przez zespół Morawski – Hamor: przejścia rzadko uczęszczanymi drogami na ośmiotysięczniki, albo poszukiwania własnych dróg.

Dhaulagiri ma służyć jako aklimatyzacja przed głównym celem –
nową drogą na Manaslu. Dhaulagiri można przetłumaczyć jako „Biała Góra” i leży w zachodniej części doliny Kali Gandaki, ok. 33 km od sąsiedniej Annapurny. Jest to siódma najwyższa góra świata, pierwszy raz pokonana przez Kurta Diembergera, Ernsta Forrera, Albina Schaberta i Szerpów: Nima Dorjee oraz Nawang Dorjee w 1960 roku.

Aklimatyzacja będzie polegała na prowadzeniu akcji na drodze normalnej. Jeśli warunki dopiszą, zespół spróbuje dokonać wejścia północno-zachodnią ścianą, drogą japońską.


Dhaulagiri, ściana północno-zachodnia

Następnie wyprawa przeniesie się jak najszybciej pod zachodnią ścianę Manaslu, ósmą najwyższą górę świata. Jej nazwa pochodzi od sanskryckiego słowa „manasa”, co oznacza duszę. Jest najwyższym szczytem Ghurka Himal. Uważana w Nepalu za świętą górę, często alpiniści zostają kilka metrów pod wierzchołkiem, by uszanować panujące na Manaslu bóstwo. Pierwszy raz pokonana w 1956 roku przez Japończyka Toshio Imanishi i Nepalczyka Gyalzen Norbu Sherpa.

Naszym celem jest zrobienie całkowicie nowej drogi w zachodniej ścianie. Wiele lat naszego wspinania w Himalajach prowadzi właśnie do tego punktu: by zacząć robić swoje drogi, w jak najlepszym stylu. Baza pod ścianą zachodnią znajduje się na lodowcu Thulaga. Prawdopodobnie w bazie będzie znajdowało się tylko dwóch uczestników wyprawy i
kucharz. Rejon ten jest bardzo rzadko odwiedzany przez wyprawy.


Zachodnia ściana Manaslu

  • Uczestnicy:

Piotr Morawski

Od 2001 roku "wsiąkł" w góry wysokie. Ma na swoim koncie wyprawy zimowe na K2 i Shisha Pangmę oraz wyprawy w sezonie wiosennym i letnim w Kirgizji, Nepalu, Tybecie i Pakistanie. 14.01.2005 wraz z Simone Moro dokonał pierwszego zimowego wejścia na Shisha Pangmę (8027), na Annapurnie atakował wraz z Piotrem Pustelnikiem i Peterem Hamorem grań wschodnią dochodząc do wierzchołka wschodniego (8010), wszedł na Cho Oyu (8201) i Broad Peak (8047).

W lecie 2007 zdobył Nangę Parbat. W roku 2008 dokonał, razem z Piotrem Pustelnikiem, Darkiem Załuskim i Peterem Hamorem, pierwszego powtórzenia drogi Gabbarrou na zachodniej ścianie Annapurny, niestety do wierzchołka zabrakło im 150 metrów. W lecie 2008 razem z Peterem Hamorem dokonał pierwszego przejścia w stylu alpejskim trawersu Gasherbrum I (8068) oraz wszedł na Gasherbrum II (8035). Zdobywca 6 ośmiotysięczników, jego plany skupiają się wokół nowych dróg w Himalajach oraz ciekawych i wymagających przejść.

Peter Hamor

Niewątpliwie najlepszy słowacki himalaista, zdobywca 7 ośmiotysięczników, pierwszy słowacki zdobywca Korony Ziemi. Od 2006 roku ściśle związany podczas wypraw w Himalaje z Piotrem Pustelnikiem i Piotrem Morawskim, z którym stanowią zgrany zespół, stawiający przed sobą śmiałe wyzwania. Peter Hamor jako pierwszy Słowak stanął na dwóch ośmiotysięcznikach: Broad Peaku i Annapurnie.

Góral z Popradu. Na co dzień organizuje skoki bungee i prowadzi swoją firmę organizującą szkolenia dla firm.

***

Co dalej?

Na połowę czerwca przewidywana jest kolejna wyprawa, tym razem do Pakistanu. Celem ma być nowa droga na Rakaposhi (7788), jednej z piękniejszych gór tego kraju. Uczestnicy wyprawy to Piotr Pustelnik, Peter Hamor i Piotr Morawski. Byłaby to trzecia część kolejnego tryptyku.

Piotr Morawski

Tagi:



  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum