19 kwietnia 2009 08:01

Puchar Świata na czas, 18 kwietnia, Tarnów

18 kwietnia w Tarnowie odbyła się pierwsza w tym roku edycja Pucharu Świata we wspinaczce sportowej na czas. Warto zaznaczyć, że to drugie zawody tej rangi w Polsce i kolejny sukces organizatorów tego sportowego wydarzenia [Puchar Świata w Tarnowie w 2007 roku].

Wielki sukces Klaudii Buczek – 4. miejsce (fot. wspinanie.pl)

Finały zawodów dostarczyły wielkich emocji, a zwłaszcza konkurencja kobieca, w której wielki sukces zanotowała Edyta Ropek (MKS Tarnovia) i młodziutka Klaudia Buczek (MKS Tarnovia). Edyta zajęła ostatecznie drugie miejsce, przegrywając z Rosjanką Anną Stjenkowoj. Natomiast Klaudia osiągnęła życiowy wynik plasując się na czwartym miejscu. Trzecie miejsce zdobyła Ukrainka Swietłana Tuzilina.

Finałowy bieg – Edyta Ropek oraz Anna Stjenkowoj (fot. wspinanie)

Wśród panów najlepiej z Polaków wypadł, zajmując 5. miejsce, Jędrzej Komosiński (AZS PWSZ Tarnów), nieznacznie przegrywając w ćwierćfinale z Rosjaninem Sergiejem Synitsynem. Jakub Pociecha (Oblak Tarnów) i Tomek Oleksy (MKS Tarnovia) uplasowali się na odpowiednio na siódmym i ósmym miejscu. O dużym pechu może mówić Łukasz Świrk (SMG Lubin), który pobiegł bardzo dobrze w 1/8 finału, jednak awaria zegara spowodowała, że jego udana próba nie została potwierdzona. Po protestach i małym zamieszaniu Łukaszowi już nie udało się powtórzyć wyniku i ostatecznie zajął 9. miejsce.

Jakub Pociecha triumfuje po sensacyjnym zwycięstwie z Węgrem Csabom Komondim (fot. wspinanie.pl)

Jędrzej Komosiński po swoim rewelacyjnym biegu 1/8 finału
(fot. wspinanie.pl)

Tomek Oleksy nie był zadowolony ze swojego startu

Łukasz Świrk w rozmowie z Sędzią Głównym Johannem Altnerem i Arkiem Kamińskim (fot. wspinanie.pl)

Oto miejsca pozostałych Polaków: Monika Prokopiuk – 12. miejsce, Katarzyna Wicha – 14, Karina Mirosław – 15, Katarzyna Mirosław – 17, Rudzińska Małgorzata – 18 (wszystkie z Skarpy Lublin), Maciej Kalita (MKS Tarnovia) – 12, Mateusz Puzoń (Skarpa Lublin) – 18.

Ostatecznie rywalizację panów wygrał Rosjanin Sergiej Synitsyn, który w finale pokonał Jewgienija Wajczekowskiego. Trzecie miejsce zdobył Maksym Stienkowoj z Ukrainy. Oto finałowa walka Rosjan:

Najszybszy zawodnik Pucharu Świata w Tarnowie –
Sergiej Synitsyn (fot. wspinanie.pl)

Wspinaczka na czas to domena sportowców z Europy Wschodniej. Nie inaczej również było w Tarnowie, wśród zawodników dominowali przedstawiciele Rosji, Ukrainy i Polski, z nielicznym udziałem Węgrów i Wenezuelczyków. Układ sił nie ulega zmianie, jednak trzeba zauważyć, że coraz większą rolę odgrywają Polacy. Edyta Ropek i Tomek Oleksy wspierani są przez grono niezwykle utalentowanych zawodników! Wygląda więc na to, że tegoroczny Puchar Świata będzie obfitował w dobre występy naszej ekipy. Gratulując dobrego startu życzymy powodzenia w kolejnych pucharowych zmaganiach!

Najważniejsi goście Pucharu Świata, od lewej Sędzia Główny Johann Altner, Sekretarz Generalny IFSC Holender Reindert Lenselink oraz Prezes PZA Janusz Onyszkiewicz (fot. wspinanie.pl)

Podium pań Pucharu Świata na czas w Tarnowie (fot. wspinanie.pl)