21 czerwca 2010 12:12

Mistrzostwa Polski Juniorów 2010

Wyborczy weekend 19-20 czerwca to czas rozgrywania najważniejszych w tym roku zawodów juniorskich. 23 zawodniczki i 40 zawodników stanęło do rywalizacji o tytuły Mistrzów Polski Juniorów 2010. Areną znów była ściana w hali TOSiR w Tarnowie i znów od strony organizacyjnej była to impreza ze wszech miar udana.

Rundy finałowe w prowadzeniu rozgrywano na dwóch drogach (jedna dla wszystkich dziewcząt, jedna dla chłopców) i w efekcie, poza rozdziałem medali w poszczególnych kategoriach, mieliśmy okazję porównać dyspozycję młodej  czołówki w wyjątkowo wystandaryzowanej formule.

Spośród juniorskich mistrzyń najlepszy wynik uzyskała najlepsza zawodniczka w grupie juniorek młodszych Kasia Ekwińska (45+), która o niepełne dwa przechwyty zdystansowała triumfatorki w pozostałych kategoriach: Klaudię Buczek (44) i Patrycję Gawlas (44-). Co ciekawe, trzy mistrzynie uzyskały trzy najlepsze rezultaty na wspólnej drodze finałowej. Droga finałowa dziewcząt okazała się dość skutecznym narzędziem różnicującym wyniki finalistek. Zarówno kwestie mistrzostwa, jak i podział medali dokonywał się w bardzo przejrzysty sposób i wśród rozstrzygnięć trudno dopatrywać się niespodzianek.

Kasia Ekwińska (KW Toruń) i Aleks Raczyński (AKG Łódź) na drogach finałowych (fot. Rafał Nowak/Magazyn Górski)

W rywalizacji juniorów kapitalną dyspozycję zaprezentował Aleksander Raczyński. Młody zawodnik AKG Łódź jako jedyny skończył drogę finałową i z kompletem trzech TOPów (także na drogach eliminacyjnych) okazał się bez wątpienia największym wygranym. Swój oficjalny debiut w zawodach juniorskich zaliczył także Piotr Schab. Zawodnik krakowskiej Korony osiągnął „w końcu” wiek juniora młodszego (14 lat) i pewnie sięgnął po złoto. Warto jednak podkreślić, że był wyraźnie niepocieszony z faktu, że drogi ukończyć się nie udało (wynik 44+).

Rywalizację wśród młodzieżowców, pod nieobecność kontuzjowanego Kamila Ferenca, zdominowali zawodnicy KW Jastrzębie. Kamil Mazur dość wyraźnie pokonał Dawida Hermana. Wśród juniorów powtórzyła się sytuacja z kategorii dziewcząt i mistrzowie z trzech kategorii wiekowych uzyskali trzy najlepsze rezultaty na drodze.

Bieg finałowy kategorii Młodzieżowców: Mateusz Puzoń
vs Karol Porwoł (fot. Rafał Nowak/Magazyn Górski)

Wspinaczka na czas to prawdziwy pokaz siły lubelskiego i tarnowskiego wspinania. Zawodnicy z tych ośrodków podzielili między siebie wszystkie tytuły (3:3) oraz 15 spośród wszystkich 18 medali  (8 dla Lublina, 7 dla Tarnowa), a zdjęcie z dekoracji w kategorii juniorek z pewnością zawiśnie na honorowym miejscu w klubowej gablocie lubelskiej Skarpy. Zwyciężyła mistrzyni świata Ola Rudzińska, a skład podium uzupełniły jej klubowe koleżanki, Karina Mirosław i Kasia Wicha.

Najwszechstronniejszą zawodniczką została Klaudia Buczek z Tarnovii, która jako jedyna wywalczyła tytuły zarówno w prowadzeniu, jak i na czas. Ostatecznie obok Klaudii dwa medale na mistrzostwach wywalczyła jeszcze piątka zawodników.

Ciekawa rywalizacja, bardzo dobra organizacja i godna oprawa – takie były Mistrzostwa Polski Juniorów na tarnowskim TOSiRze. Kolejne zawody juniorów już po wakacjach w Pawłowicach i Jastrzębiu.