Topo:Hiszpania

 

El Chorro i Desplomilandia

 

Opracowanie: Monik Niedbalska, Paweł Kopta

Polski wspinaczu! Jeśli jesteś znużony powtarzaniem obwodów na rodzimych panelach i oglądaniem deszczowych krajobrazów, uciułaj trochę grosza i jedz na zimę do Andaluzji.

 

Wiele osób oczywiście wie o tym: obok wspinaczy hiszpańskich, niemieckich i czeskich Polacy stanowią dość liczną grupę etniczną w El Chorro, rejonie najbardziej znanym i popularnym. Oprócz El Chorro są tu jeszcze inne rejony mało znane wśród Polaków a godne uwagi jak np. Desplomilandia, Aloja, El Torcal czy Archidonna. W przeciwieństwie jednak do El Chorro, które nie wymaga samochodu w tamtych rejonach jest on raczej niezbędny. Jeśli więc mamy samochód, to zrobienie tury po kilku rejonach andaluzyjskich będzie fantastycznym przedsięwzięciem, Jeśli ktoś natomiast przebył te straszną odległość dzieląca nasz kraj od Andaluzji (ponad 3,5tys.km) autostopem, samolotem lub pociągiem to El Chorro jest jedyne. Z Malagi dojeżdżamy pociągiem i wszystko blisko: schronisko, camping, hotel, skały, sklepy i knajpy. El Chorro to zimowa oaza wspinaczy z całego świata, ma światową w pełni zasłużoną renomę. I pod względem jakości skały , piękna krajobrazu, fantastycznego klimatu jak również specyficznej atmosfery zamieszkującego tu światka wspinaczkowego EL Chorro jest niepowtarzalne.

Dojazd

El Chorro i Desplomilandia położone są blisko siebie (kilkanaście km) z tym, że Desplomilandia jest malutkim rejonem: warto do niej jechać przy okazji: będąc w El Chorro, np. wtedy gdy w El Chorro zrobi się za gorąco (w Desplomilandii ściany są w cieniu). Potrzebny jest tez samochód - na piechotę z El Chorro może być za daleko.

Z Polski można dojechać: odległość ok.3,5tys. km:

  • samolotem - ostatnio praktykowany patent to czartery z Niemiec całkiem tanie do Malagi, stamtąd pociągiem do EL Chorro, cała podróż trwa około doby
  • samochodem - jeśli chce się pozwiedzać okolice jest to dobry patent, chociaż sama podróż do Hiszpanii może być uciążliwa
  • autostop - dla mocno zdeterminowanych (raktykowany)

Noclegi

Oficjalne biwakowanie na "dziko" jest zabronione, aczkolwiek jest nagminnie praktykowane. Ulubione miejsce wspinaczy to sektor Makinodromo (pod okapem, chatki pasterskie) w okolicach Polworina i Los Cotos (pod namiotem.)

W El Chorro schronisko wspinaczkowe, bardzo blisko stacji kolejowej (tel. 95 2495101, sale zbiorowe, może niezbyt ładne, ale ceny na kieszeń wspinacza - 5,5 euro doba). W schronisku atmosfera bardzo wspinaczkowa jest nawet sztuczna ścianka.

Finca La Campana hotel i schronisko również dla wspinaczy, bardziej komfortowe i droższe (tel..95-2112019) są tu zarówno apartamenty, sale zbiorowe jak też camping. Camping w ładnym, zacienionym miejscu, zimą może być trochę chłodno. Cena ok.3,8 euro od osoby (+pół namiotu)

Hotel Garganta wygląda elegancko, dla miłośników komfortu.

Kiedy jechać

Klimat El Chorro jest genialne na zimę i wczesną wiosnę. W grudniu jednak pogoda jest często niestabilna i może padać. Optymalny okres to: od połowy stycznia, luty i marzec, a również jesień. W lutym temperatury już sięgają do 20C. Większość ścian ma wystawę południową. Także w marcu może już być na nich gorąco: ratunkiem są wówczas sektory w kanionach (gdzie jest bardzo wietrznie i zima może być zbyt zimno), a również rejon Desplominandia. Jest on przez cały rok w cieniu: optymalna pora do wspinania to wiosna i jesień.

Zakupy

W El Chorro 2 małe sklepiki z podstawowymi artykułami spożywczymi, dosyć tanio. Na poważne zakupy jeżdzi się do Malagi. W Mercado deTanger (uże targowisko w centrum miasta) można kupić wszystko, szczególnie owoce po niskich cenach. Blisko dworca jest też duże centrum handlowe z supermarketem.

Sklepy wspinaczkowe: kilka sklepów w Maladze a również w El Chorro sklepik (est tam magnezja, buty, liny, przewodnik po El Chorro).

Przewodniki

Przewodniki po rejonie są dwa: hiszpański, który w wersji ksero (ponoć nakład wyczerpany) można kupić, i angielski Costa Blanca, który można przejrzeć pod adresem internetowym www.rockfax.com. Pełne topo w internecie znajdziecie na stronach Desnivela (El Chorro, Desplomilandia).

Wspinanie

Rejony te leżą w masywie górskim Ardales, niedaleko od Malagi (czyli również niedaleko M. Śródziemnego). Nie są to typowe skałki, krajobraz jest górski, ściany do kilkuset metrów, malowniczy kanion i mała wioska (El Chorro) wciśnięta miedzy skałami. Najbliższe miejscowości to: Alora i Anteguera.

El Chorro jest bardzo urozmaicone: pod względem formacji (rzewieszenia ze stalaktytami, płyty, ściany pionowe z krawądkami), długości (ajwięcej dróg 25-30m, ale są też krótsze, boulderowe, obok dróg jednowyciągowych drogi długie aż do 200-250m) i trudności (od IV do 8c, dużo dróg szóstkowych , siódemkowych).

Frontales największy i najwspanialszy sektor El Chorro ze słynną grotą i drogą Poema Roca Niezwykle piękne, siłowe i trudne wspinaczki w efektownym przewieszeniu w grocie, ulubione miejsce chyba wszystkich wspinaczy w El Chorro.

Sektor El Circo to następne miejsce o dużej frekwencji. Bardzo efektowne drogi w pomarańczowej skale ze stalaktytami i naciekami, w przewieszeniu mniejszym niż w grocie, ale również wytężającym. Na Frontales najwięcej jest dróg o dł.20-30m (warto mieć linę dłuższą), ale są też "big-walles", 4-5wyciagowe. W grocie są aż 3 takie drogi, wszystkie bardzo trudne(do 7c+), oprócz tego jest tez kilka łatwiejszych (np. bardzo popularna droga Amtrax), na te najłatwiejsze potrzebne są kostki (są tylko częściowo ubezpieczone). Wystawy ścian południowe, nawet w zimie może być gorąco.

Makinodromo to drugi super rejon w El Chorro: długi mur, ciągnący się wysoko na wzniesieniu (dosyć dalekie podejście ze wsi), drogi do 30m, w lekkim przewieszeniu, w litej, przepięknej skale. To tutaj jest słynna doga Lourd (8a), idąca przewieszonym, 30-metrowym kaloryferem.

Amatorom wspinaczki krótkiej, siłowej, boulderowej polecam sektory: Escalera Araba i Escalera Suiza, zaś wielbicielom rajbungów i płyt sektor Los Cotos

W Desplomilandia jest podobny typ wspinania jak na Makinodromo; przewieszenia, stalaktyty, dużo dróg 7a-7c, najtrudniejsze do 8a +. Ściany płn. Więc można wspinać się w gorące dni.

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.