Topo:Polska:Jura Północna:Dolina Wiercicy

 

Duch

 

Opracowanie: Artur Pierzchniak i Mariusz Szymanek
Zdjęcia: Jacek Bronowski

Skała Duch leży w "objęciach" Doliny Wiercicy w pobliżu miejscowości Siedlec. I jak to w tym rejonie często bywa Duch jest dobrze ukryty w lesie. Znajduje się na najwyższym leśnym wzgórzu tej ładnej okolicy.

Duch ma 12-metrów wysokości i została odkryta dopiero w 2009 roku. Leży poza granicami Parku, więc wspinaczka jest całkowicie legalna. Duch oferuje wspinanie płytowe po dobrych dziurach w litej czystej skale. Mimo, że skała znajduje się w lesie nie ma tu porostów i trawek.

Na skale znajduje się 6 ubezpieczonych dróg o trudnościach od V do VI.2+. Znajdziemy tu też jedną rysę na własnej asekuracji, a na realizację czeka też trudniejszy projekt. Wszystkie linie są interesujące i warte przejścia. Najtrudniejszą drogą skały jest Duch VI.2+ Mariusza Szymanka oferujący wspinanie płytą w zanikającej rysce.

W pobliżu Ducha znajduje się kilka porozrzucanych po lesie ciekawych skałek, na których też powstają nowe przeważnie łatwe drogi.


Pokaż Duch na większej mapie

Dojazd

Z trasy krajowej A1 (Katowice-Częstochowa) należy skręcić w drogę nr 46 kierując się na Kielce i Olsztyn. Z Olsztyna jedziemy dalej drogą na Janów. W miejscowości Krasawa skręcamy na Zrębice. W Zrębicach mijamy po zabytkowy kościółek i za wioską stajnie i Pustynię Siedlecką. Dojeżdżamy do Siedlca i stąd przed sklepem skręcamy w lewo na Pabianice i Skowronów. Po przejechaniu ok. 1 km zjeżdżamy z drogi w prawo w szutrową drogę szlaku rowerowego. Tabliczki i znaki kierunkowe znajdują się na drzewach. Tym dość wygodnym szlakiem jedziemy jeszcze ok. 500 m. Mijamy leśniczówkę i za chwile stajemy przy studni wodnej. By nie denerwować leśniczego parkujemy przy studni. Od studni idziemy ok. 10 minut wprost leśną dróżką skrajem wykarczowanego lasu. Trzymając się cały czas tej dróżki wchodzimy w liściasty las. Droga biegnie łagodnie wznosząc się a my mijamy pierwsze skałki - są tam interesujące baldy. Po chwili wyłania się dość duża leśna turnia ze schroniskiem skalnym. jesteśmy na miejscu.

Do Siedlca można też dojechać z Olsztyna przez Janów. Po drodze skręcamy na Skowronów i przez Pabianice dojedziemy do opisanego wyżej szlaku rowerowego w Siedlcu.

Łatwo miejsce to osiągniemy również z innych wspinaczek w Dolinie Wiercicy - w Złotym Potoku i Ostrężniku. Z dużego parkingu przy Diabelskich Mostach jedziemy w kierunku na Siedlec.

W Siedlcu znajduje się kilka sklepów i kwatery agroturystyczne. W szkole jest stacjonarny punkt GOPR i schronisko młodzieżowe.

Historia

Cały otaczający rejon jest nieziemsko urokliwym miejscem. Rejon jest stosunkowo mało znany, a dla wspinaczki odkryty niedawno. Jacek Bronowski i Artur Pierzchniak przypadkowo, włócząc się eksploracyjnie w poszukiwaniu nowych skałek, odkrywają to miejsce zimą na początku 2009 roku. W tym samym roku, latem zostaje przeprowadzona przez Mariusza Szymanka i Artura Pierzchniaka akcja ekiperska. Z funduszy prywatnych Artura Pierzchniaka oraz przy pomocy firmy Nikodema "Tiyo Point" zostaje na ubezpieczonych ringami 6 dróg o trudnościach od V do VI.2+.

  1. Rysa VI.1 (TRAD)
  2. Duch VI.2+ (5R+ST) - M. Szymanek

  1. Rysa VI.1 (TRAD)
  2. Duch VI.2+ (5R+ST) - M. Szymanek
  3. projekt Cierń VI.4? - M. Szymanek
  4. Mrok VI.1+ (4R+ST) - M. Szymanek
  5. Cień VI.2 (4R+ST) - M. Szymanek
  6. Niebieska Piguła VI.1 (5R+ST) - M. Szymanek
  7. Zygfryd De Lord VI+ (4R+ST) - A. Pierzchniak

  1. Duch VI.2+ (5R+ST) - M. Szymanek
  2. projekt Cierń VI.4? - M. Szymanek
  3. Mrok VI.1+ (4R+ST) - M. Szymanek
  4. Cień VI.2 (4R+ST) - M. Szymanek
  5. Niebieska Piguła VI.1 (5R+ST) - M. Szymanek
  6. Zygfryd De Lord VI+ (4R+ST) - A. Pierzchniak
  7. Route 666 V (4R) - J. Bronowski

wspinanie.pl | serwis | topo | forum | ogloszenia | szkoly | ksiegarnia | redakcja
Webmaster. Copyright (c) by wspinanie.pl.